O Archiwum
W Archiwum-mapie Pawła Pierścińskiego znajduje się 2500 wybranych fotografii, zdigitalizowanych zarówno z negatywów, jak i diapozytywów artysty – na początek upowszechniania wiedzy o jego dorobku. Ze zdjęciami Pawła Pierścińskiego zetknął się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat prawie każdy – występowały w wielu rodzimych publikacjach artystycznych, turystycznych, krajoznawczych, przyrodniczych i historycznych.
Główna część opublikowanego archiwum obejmuje jeden z najbardziej uniwersalnych tematów interesujących fotografa: architekturę zmieniającej się Polski – od lat 50. XX wieku do pierwszej dekady XXI wieku. Sam artysta pogrupował te negatywy, umieścił w pudłach opatrzonych tytułem ARCHITEKTURA i ponumerował od 1 do 27. Digitalizowany zestaw został uzupełniony wybranymi diapozytywami z innych pudeł powiązanych z negatywami miejscem wykonania. Zbiór zaprezentowany jako mapa pozwoli odbyć podróż po kraju śladami Pierścińskiego. Z jego archiwum wyłania się obraz stosowanej wszędzie metody pracy. Każdy budynek, każdy zakład przemysłowy, każde drzewo, każde pole, każdy widok oglądał z wielu stron. Czasami można odnieść wrażenie, że przesuwał się o centymetry, aby jeszcze lepiej wydobyć sedno oglądanej sceny. Z jego fotografii można by zrobić model 3D obiektów, które odwiedził. Model 3D współczesnej mu Polski. Reagował też na niespodzianki. Spotykanych ludzi, zaskakujący detal, nieoczekiwane światło, zwierzęta.
Druga grupa zdjęć udostępnionego archiwum prezentuje sylwetkę twórcy oraz wybrane cykle z jego dorobku, który charakteryzuje się szerokim użyciem fotograficznego medium – od eksperymentów artystycznych, zdjęć krajobrazowych propagujących ideę Kieleckiej Szkoły Krajobrazu aż po fotografię dokumentalną industrializacji i urbanizacji Polski.
Przeglądanie archiwum Pawła Pierścińskiego to także niezwykła lekcja fotografii. Patrząc na te zdjęcia, można podziwiać cierpliwość i uważność autora. I ciekawość. Uważny widz dostrzeże, że często powtarzał kadry, otwierając się na kolejne szczegóły.
W udostępnionym archiwum zastosowano oryginalne opisy obiektów, które sporządził Paweł Pierściński.
Kuratorkami projektu „Paweł Pierściński. Archiwum – etap I” są Katarzyna Sagatowska, której artysta powierzył swoje archiwum, oraz Monika Szewczyk-Wittek.
Projekt graficzny: Piotr Wojtaszek
Skanowanie: Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury (Tomek Kubaczyk) oraz Fundacja Archeologia Fotografii
Opieka konserwatorska: Monika Supruniuk
Teksty: Karolina Andrzejewska-Batko, Agnieszka Pajączkowska, Adam Robiński
Działania edukacyjne: Dorota Borodaj, Tomasz Kaczor, Szczepan Żurek
Redakcja i korekta: Lidia Małkowska, Małgorzata Kuśnierz
Tłumaczenie na angielski: Krzysztof Kowalczyk
Promocja: Agata Krajewska, Magdalena Gorlas
Projekt jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, Towarzystwem Krajoznawczym „Krajobraz”, Fundacją Kultury „Bez Barier” i Fundacją Powiększenie.
Projekt „Paweł Pierściński. Archiwum – etap I” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.